31 Temmuz 2015 Cuma

Tüp Bebek Nedir?Tüp bebek tedavisi en basit haliyle, yumurta ve spermin vücut dışında labarotuvar ortamı gibi döllenme işlemidir. Tüp bebek normal yollar ile hamile kalamayan anne adaylarına uygulanan yardımcı bir üreme tedavisidir. Erkekten alınan spermlerle kadından alınan yumurtanın laboratuvar ortamında birleştirilmesi neticesinde oluşan embriyoların rahme transferidir.


Mikroenjeksiyon ICSI
ICSI Son zamanlarda uygulanmaya başlanan mikroenjeksiyon adı verilen yöntem ile, menisinde sperm bulunmayan ya da bulunsa bile sperm sayısının çok düşük olduğu ancak testisinde sperm mevcut olan baba adaylarının tedavisinde oldukça ses getirmiştir.

Kadınlarda her iki tüpün kapalı olması, sperm sayı, hareket ya da normal sperm miktarının düşük olması, sebebi bilinmeyen kısırlık, şiddetli endometriozis gibi durumlar ve hastalarda tüp bebek tedavisi uygulanabilir.

Tüp bebek tedavisinin süresi uygun görülen tedavi türüne göre değişebilmektedir. Tedavide en sık ve yaygın olarak uzun protokol adı verilen yöntem uygulanır.

Neden tüp bebek tercih ediliyor?

Tüp bebek tedavisi birçok yardımcı üreme tedavisi olsa da genellikle en sık tercih edilen tedavi çeşididir. Gebelik şansının en yüksek olduğu bir tedavi biçimi olmasından kaynaklanır. Sebebi bilinmeyen kısırlık ya da erkek kaynaklı kısırlıklarla tüp bebek tedavi yöntemi uygulanarak başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.


Tüp Bebek  nasıl yapılır?
Tüp bebek tedavisinde Beş  aşaması vardır. Tüp bebek aşamalarından 1. tedavi öncesi görüşme ve en uygun tedavi yöntemini bulmaktır. Videoda tüp bebek nasıl yapılır adlı videomu zizlemenizi tavsiye ederim.Tüp bebek tedavisi düşünülen adaylarda tedavi, anne adayının adetinin 2. veya 3. Günü uygulanmaya başlanır. Başlangıç günü ultrason uygulanır. Bunun sebebi, ultrasonda yumurtalıklarda ve rahimde tedaviye başlamaya engel olacak bir sorunun olup olmadığını saptamaktır.

Yumurtaların Döllenmesi 
Sperm , yumurta hücresini döller ve böylece embryo oluşur. Kültür ortamında, döllenmiş yumurtalar, anne adayının rahmine transfer edilebilecek hala gelinceye dek izlenir. İyi ve kaliteli embriyo ayıklanarak rahim içine transferi gerçekleştirilir

Yumurtalıkların Uyarılması
hormon barındaran ilaçlara başlanır. Bunun sebebi yeni adet döneminin 3. gününde yumurtalıkların uyarılması içindir. Yumurtalıklardan birden fazla yumurta hücresinin gelişimini sağlamak adına bu ilaçlar uygulanır. Bu hamilelik olasılığını yükseltmektedir. Yumurtalıklarının uyarılma süresi hastadan hastaya değişmektedir. Yumurtalıkların kullanılan ilaca yanıtı, bu sürecin uzunluğunu belirler. Genellikle bu uzunluk 10-12 gün arasında değişmektedir.  İki günde bir hormon ve ultrason yardımıyla bu dönemde yumurta gelişimi takip edilir.

Yumurta Toplanması
Yumurta hücreleri belli olgunluğa ve büyüklüğe eriştikten sonra, yumurtaların çatlamasına yardım eden hormonal bir iğne ile çatlaması sağlanır. İğne uygulandıktan 34-36 saat sonra yumurta toplama operasyonu gerçekleştirilir. Bu iğne muhakkak zamanında yapılmalıdır. Yumurta toplama uygulaması, sedasyon anestezi yani uyku hali denilen bir hal altında transvajinal ultrasonografi aracılığı ile uygulanır. Bunun sebebi hastanın ağrı hissetmesini önlemektir.  Hasta sabah aç karnına alınır. İşlem yaklaşık 20 ile 30 dakika arasında sona erer.

Embriyo Transferi
Embriyoların laboratuvar ortamından alınarak anne adayının rahmine transferine embriyo transferi adı verilir. Bu aşama, anesteziye ihtiyaç duyulmayan, hastanın ağrı duymayacağı bir işlemdir. Yumurta toplanma işleminden 48-72 bazı durumlarda ise 120 saat sonra transfer gerçekleştirilir. Transferin ne zaman yapılacağı embriyo sayı ve kalitesiyle ilgili bir durumdur.  Trasnfer öncesi rahim ağzı özel sıvılar yardımı ile temizlenir. Rahim içerisine transfer, ince kateter yardımıyla rahim ağzından geçilerek uygulanır.  Bu uygulama sonrası rahim içine bırakılan embriyoların bundan sonra  kendi kendilerine gelişmeye devam ederek rahime tutunmaları beklenir.
Transfer edilecek embriyo sayısı , transfer öncesi doktor tarafından kararlaştırılır. Transfer işleminden sonra, 30 dakikalık bir istirahat sonrası hasta evine gidebilir. Transferden sonrası fazla iyi kalitede embiryosu varsa, dondurulabilir.

tüp bebek nedir?

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder